• Slideheader0
 • Slideheader1
 • Slideheader10
 • Slideheader11
 • Slideheader12
 • Slideheader13
 • Slideheader14
 • Slideheader15
 • Slideheader16
 • Slideheader17
 • Slideheader18
 • Slideheader19
 • Slideheader2
 • Slideheader20
 • Slideheader21
 • Slideheader22
 • Slideheader23
 • Slideheader24
 • Slideheader25
 • Slideheader26
 • Slideheader27
 • Slideheader28
 • Slideheader29
 • Slideheader3
 • Slideheader30
 • Slideheader31
 • Slideheader4
 • Slideheader5
 • Slideheader6
 • Slideheader7
 • Slideheader8
 • Slideheader9
Nooit meer terug Nooit meer terug is de titel van een spannend jeugdboek dat zich afspeelt op het voormalige eiland Schokland, geschreven door André Nuyens. Op de Schokkerdag, 5 september 2015, vertelde hij over dit boek en las er een stuk uit voor. Veel deelnemers aan de Schokkerdag kochten direct een exemplaar, gesigneerd door de auteur.

Nuyens is geen onbekende op het gebied van jeugd- en kinderboeken. 'Platte Tijs', 'De gestrande Meermin' en 'Een Tulpenliefde' zijn slechts enkele titels van zijn hand. Het boek 'Bloedkoraal' is zelfs genomineerd voor de Thea Beckmanprijs (prijs voor het beste Nederlandstalige historische jeugdboek).

Reijer Klappe en Marrijtje Coridon wonen rond 1825 op het eiland Schokland. Reijer, zoon van een visser, woont in Emmeloord. Marrijtje, dochter van een onderwijzer, zit bij haar vader op school in de Middelbuurt. Ze sluiten vriendschap die vanwege het verschil in stand en godsdienst door sommigen wordt afgekeurd. Reijer en Marrijtje blijven elkaar toch ontmoeten en beleven spannende avonturen. Begin februari 1825 teistert een verschrikkelijke stormvloed Schokland. Van het eiland steken alleen de drie dorpen nog boven de kolkende zee uit. Reijer moet met zijn ouders naar de zolder vluchten omdat het water in het huis met de minuut stijgt. Maar waar moeten ze heen als het water de zolder bereikt?

Het boek is vlot geschreven en het wordt van harte aanbevelen om cadeau te doen aan uw (klein)kinderen vanwege de boeiende Schokker context die zo waarheidsgetrouw mogelijk is weergegeven. Bruno Klappe, onze redacteur en deskundige van de Schokker historie, heeft hier goed op toegezien. Ondanks de ondertitel - Over de tragische ondergang van Schokland - loopt het verhaal goed af. Het boek geeft zo de jeugd van nu een boeiend verhaal rond de grote storm van 1825 die heel veel schade toebracht aan de oostkust van de Zuiderzee. Hoewel het gaat om het verhaal, is het ook leerzaam doordat na het einde van de belevenissen van Reijer en Marrijtje, die eindigen in Kampen en Vollenhove, wat meer over Schokland van toen en van nu wordt verteld.

André Nuyens
Nooit meer terug - Over de tragische ondergang van Schokland - ISBN 9789491748301 - Uitgeverij Cichorei, 2015 - €14,90