• Slideheader0
 • Slideheader1
 • Slideheader10
 • Slideheader11
 • Slideheader12
 • Slideheader13
 • Slideheader14
 • Slideheader15
 • Slideheader16
 • Slideheader17
 • Slideheader18
 • Slideheader19
 • Slideheader2
 • Slideheader20
 • Slideheader21
 • Slideheader22
 • Slideheader23
 • Slideheader24
 • Slideheader25
 • Slideheader26
 • Slideheader27
 • Slideheader28
 • Slideheader29
 • Slideheader3
 • Slideheader30
 • Slideheader31
 • Slideheader4
 • Slideheader5
 • Slideheader6
 • Slideheader7
 • Slideheader8
 • Slideheader9
 • Slideheader32
 • Slideheader33
Corsowagen 'Nooit meer terug' van Nameless - 2018 in VollenhoveHet jaarlijkse bloemencorso in Vollenhove had dit jaar een bijzondere Schokker bijdrage. De groep Nameless, waartoe ook enkele Schokker nazaten behoren (o.a. de dochter van onze secretaris), had als thema gekozen voor de verlating van Schokland in 1859. De titel van de praalwagen, waarop met 250.00 dahlia’s het vertrek van de Schokkers naar andere plaatsen -  waaronder Vollenhove - werd uitgebeeld, was ‘nooit meer terug’. De praalwagen werd geflankeerd door een grote groep figuranten, die het onderwerp kracht bij zetten.
Het indrukwekkende geheel was goed voor een vijfde plaats, vanwege de sterke concurrentie van andere groepen en thema’s.
 
Op 21 april mocht ik in het Museumrestaurant op Schokland aanwezig zijn bij de presentatie van het thema en de maquette van de wagen, die toen nog gebouwd moest worden. Daarbij presenteerde ik het hele verhaal van Schokland door de eeuwen heen, wat een grote indruk op de wagenbouwers maakte.
En passant konden we nog wat details van het ontwerp bespreken, zoals de kleuren van het Mariabeeld (na een restauratie zijn die nu weer rood, groen en blauw), het silhouet van de kerk (de protestantse of de katholieke?) en de hoofddeksels van de Schokkers.
 
De praalwagen is ontworpen door Jeroen Berk, Marco Bron en Henk Jan Roeten. Berk (36) is al 20 jaar ontwerper, oorspronkelijk bij Les Charons en sinds 2011 bij Nameless. De groep won het corso in 2001, 2011 – met als thema de Zuiderzee - en in 2012.
 
Op de wagen staan vier personen, waarvan er twee een Mariabeeld dragen. Het beeld, afkomstig uit de kerk van het oude Emmeloord staat nu in de RK kerk van Vollenhove. Een moeder en kind kijken in weemoed en verdriet achterom. De ontwerpers willen vooral emotie uitbeelden. Berk in een interview met de krant Noordoostpolder, tijdens de laatste bouwfase: ‘Het verlaten van je eiland is een hele emotioneel iets. We gebruiken daarom ook donkere kleuren, net als de kleren van de Schokkers.’
 
De wagen was 14 meter lang en 10 meter hoog en werd gebouwd in de Noordoostpolder in de weken en maanden voorafgaande aan het corso. Was, want het geheel wordt op de maandag na het zaterdagse corso al weer afgebroken. Wat rest, zijn de herinneringen en de foto’s.

Henk van Heerde

CookiesAccept

Deze website maakt gebruik van cookies.

Leer meer

Ik begrijp
Cookiewet: regels en richtlijnen
Websites moeten bezoekers informeren als zij cookies willen plaatsen. De bezoeker moet daarvoor toestemming geven. Dat geldt alleen voor cookies die surfgedrag bijhouden.

De regels voor cookies staan in de Telecommunicatiewet.

Functionele cookies uitgezonderd
Websites hebben geen toestemming nodig voor cookies die nodig zijn om een dienst of webshop te laten functioneren. Dit zijn bijvoorbeeld bestanden die bijhouden wat er in een winkelwagentje zit.

Versoepeling voor analytische cookies
Op dit moment moeten websites ook voor analytische cookies toestemming vragen. De minister van Economische Zaken wil het verplicht vragen van toestemming voor analytische cookies afschaffen.

Websites gebruiken analytische cookies om bezoekersaantallen bij te houden. Ze hebben nauwelijks gevolgen voor de privacy. Wel zorgen ze vaak voor ongewenste pop-ups waarin om toestemming wordt gevraagd.

Door de geplande versoepeling hoeft een website alleen om toestemming te vragen als dit ook echt nodig is om de privacy te beschermen. Dat kan ook bij analytische cookies in sommige gevallen nodig zijn. Bijvoorbeeld als de verzamelde statistische gegevens ook worden gebruikt voor het opbouwen van bezoekersprofielen.

Tracking cookies: altijd toestemming vereist
Bij het plaatsen van zogenaamde ‘tracking cookies’ moet een website de bezoeker altijd informeren en toestemming vragen. Tracking cookies worden gebruikt om individueel surfgedrag bij te houden en om profielen op te stellen. Dat heeft grotere gevolgen voor de bescherming van privacy. Naast de Telecomwet is ook de Wet bescherming persoonsgegevens op deze cookies van toepassing.